Laminátovou nebo dřevěnou podlahu - jakou vybrat?

Laminátovou nebo dřevěnou podlahu - jakou vybrat?

Mezi nejčastější problémy patří to, že lidé, při pořizování nové podlahy, nevědí jakou podlahu si vybrat, zda laminátovou nebo dřevěnou.

Při výběru podlahy záleží na tom, kde má být použita a pro co má sloužit. Tyto aspekty je velmi důležité sledovat, protože se podlaha může stát zdrojem potíží a nebude plnit dobře svou úlohu.

Plovoucí podlahy z laminátu

Kdo chce praktickou podlahu, tak mu velmi dobře poslouží laminátová podlaha, která je nenáročná na údržbu, je odolná a neklade příliš velký důraz na estetiku. Jedna z hlavních výhod je nižší cena laminátové podlahy vůči podlaze dřevěné.

Povrch dřevěných podlah není tak tvrdý jako u podlah laminátových. Výrobci laminátových podlah označují podlahy podle evropské normy piktogramy, které slouží pro vyjádření zátěže, pro jakou je podlaha určena.

Například tedy do pokoje, kde není tak vysoká zátěž, není nutno pořizovat dražší typ konstruovaný pro místnost s velkým pohybem lidí. Samozřejmě, že žádná laminátová podlaha nevydrží naprosto všechno, protože ji mohou například poškrábat kovové nohy nábytku nebo poškodit těžké nebo padající předměty.

Oproti tomu, se dá z povrchu laminátové podlahy setřít skoro všechno, co se na něj vylije a odolá i hořící cigaretě. Laminátové podlahy se podle podlahářských firem osvědčují hlavně v panelových domech, kde si lidé nechtějí kupovat příliš drahou podlahu.

Za nevýhodu můžeme považovat hlučnost podlahy, protože laminát znatelně více přenáší hluk než dřevo a v panelových domech rezonuje celá konstrukce. Lidé v sousedních bytech poté slyší každý Váš krok, pád nějakého předmětu apod. Velice často se používá mirelonová podložka o tloušťce 2 mm, ale ta bohužel pro odhlučnění příliš nepomáhá. Mnohem lepší je zvolit speciální protihlukovou izolaci nebo laminátovou podlahu, která je již ve výrobě opatřena touto podložkou, která je nalepená na spodní straně.

Plovoucí podlahy ze dřeva

Dřevěná plovoucí podlaha je náročnější na údržbu, háklivější a také dražší než laminátová podlaha. Ale oproti laminátové podlaze má dřevěná podlaha mnoho výhod jako je klasický přírodní materiál, který zlepšuje mikroklima v místnostech, je efektivní a reprezentativní.

Konstrukce dřevěných plovoucích podlah je většinou sendvičová. Tvrdé dřevo tvoří nášlapnou vrstvu a v sortimentu je na výběr z mnoha druhů a dezénu. Nejméně nákladné podlahy mají tuto vrstvu z dřevěné dýhy a ty nejvíce nákladné podlahy mají tuto vrstvu až ze čtyřmilimetrového dřeva, což znamená, že ji můžete po čase zbrousit a obnovit.  Uprostřed sendviče se nachází laťovka z měkkého dřeva a na spodní straně je protitahová vrstva. Ne jen sendviče se vyrábí jako plovoucí, ale také podlahy z masivního dřeva a samozřejmě také korek.

Objemové změny dřeva minimalizuje právě sendvičová konstrukce, ale i přesto bychom neměli plovoucí podlahu vystavovat větším teplotním výkyvům a změnám relativní vlhkosti vzduchu.

Plovoucí podlahy a jejich pokládka

Obrovskou výhodou plovoucích podlah je jejich jednoduchá a rychlá pokládka.  Jednotlivé díly podlahy se spojují mezi sebou a na podklad se nijak nelepí. V dřívějších dobách se lepily v peru a drážce, ale dnes se u laminátových podlah preferují suché zámky, což je spojování bez lepidla jednoduchým zaklapnutím. Tento systém se začíná používat také u dřevěných plovoucích podlah. Na začátku užívání suchých zámků, nebyl tento systém tak dobrý, ale výrobci tento systém postupně vylepšují a zlepšuje se celková pevnost a spolehlivost. Použitelnost po montáži podlahy je okamžitá, protože je povrchová úprava opatřena už z výroby.

Někteří zákazníci si montují plovoucí podlahy sami, protože na první podhled je montáž velmi jednoduchá. Snazší montáž je u laminátové podlahy. U dražších dřevěných podlah je doporučeno svěřit montáž zkušenému odborníkovi, kteří vlastní potřebné vybavení a mají mnoho zkušeností.

Při montáži jsou také velmi důležité i maličkosti, jako je třeba správné nanesení lepidla, protože, když je ho moc, tak lamely nejdou sesadit, když je ho málo, tak lamely špatně drží. Nesmí se zapomínat také na dilatační spáry (spára 1,2 mm na 1 m délky). Musíme tedy přesně změřit místnost a propočítat, jak budou lamely pokládány.

Mezi největší problémy v praxi bývá samotná pokládka podlahy. Plovoucí podlaha musí mít jednoznačně rovný, pevná a suchý podklad, ale ten se bohužel často nevyskytuje. Podklad z betonu se musí nechat vyzrát a dále přicházejí penetrace a stěrky. Při rekonstrukci podlahy je velmi důležité odstranit zbytky lepidel a nátěrů.

Jakou plovoucí podlahu vybrat - značkovou nebo levnou?

Levné laminátové podlahy se v zahraničí kupují nejčastěji jako chvilkové řešení, protože se po nějakém čase opět vymění. Laminátová podlaha je pro mnoho českých zákazníků dlouhodobou investicí a tak je třeba zapřemýšlet nad kvalitou výrobku. Levné a neznačkové výrobky se velmi často nedokážou spasovat a tvoří schůdky, které tvoří ostré hrany, dále se rozestupují a mají delší nedostatky. Mnoho laminátových podlah vypadá prakticky stejně a nelze je pouhým okem rozpoznat, které jsou kvalitní a které nikoli. Kvalita je dána přesností výroby, použitými materiály a jejich zpracováním. S výběrem té nejvhodnější podlahy lépe pomůže zkušený podlahář.

Mezi nejvíce oblíbené a nejkvalitnější výrobce plovoucích podlah patří zejména: Magnum, Parador, Princ Parket, Scheucher, Tarkett a Pergo.