Příprava podkladu pro pokládku podlahové krytiny

Příprava podkladu pro pokládku podlahové krytiny

 

Ještě před samotnou pokládkou nové podlahy je třeba zajistit důkladnou přípravu podkladu. Pokud tuto fázi nezanedbáme a povrch pečlivě připravíme, výrazně tím prodloužíme životnost nové podlahové krytiny. To platí pro všechny typy podlah, ať už se jedná o laminátové podlahy, dřevěné podlahy, linolea, PVC, korkové podlahy nebo obyčejné koberce.

 

 

Pokud si na přípravu sami netroufáte, určitě se Vám vyplatí využít služeb zkušeného podlaháře, který Vám zaručí, že povrch bude perfektně připravený.

 

Jaké musí mít podklad vlastnosti?

 

Před instalací nové podlahové krytiny je třeba, aby měl podklad požadované vlastnosti. Je důležité, aby byl čistý, suchý a nebyl mastný. Záleží samozřejmě na konkrétním typu podlahy – např. při pokládce podlahové krytiny v novostavbě je třeba s pokládkou počkat, dokud nebude beton dostatečně zaschlý. Důležitá je také teplota v místnosti, kde se pokládka provádí – neměla by být nižší než 18 stupňů Celsia.

 

Opravy prasklin a trhlin

 

Pokud zjistíme, že na podkladovém povrchu jsou praskliny, je třeba je opravit pomocí speciálních prostředků (např. opravným tmelem), které zajistí jeho stabilitu a pevnost. Po opravení trhlin je ještě potřeba počkat na zaschnutí a teprve pak je možné použít samonivelační stěrky.

 

Penetrace podkladu

 

Důležitá je také kvalitní penetrace podkladu – v případě, že je provedena špatně, může to mít za důsledek vsáknutí vody z nivelační stěrky, která se pak znehodnotí. Pomocí penetrační vrstvy vytvoříme kontakt mezi podkladem a nivelační stěrkou.

 

Použití samonivelační stěrky

 

Mezi nejčastější pomůcky, které se k přípravě podkladu používají, patří samonivelační stěrky. Konkrétní stěrku je třeba vybrat nejen podle kvality a druhu podkladu, ale i podle toho jak bude následně podlaha zatěžována. Samonivelačních stěrek existuje několik druhů, podle materiálu je dělíme na cementové a anhydritové. Samonivelační stěrku použijeme dle návodu na obalu.

 

Pro výběr již zmíněných speciálních prostředků a mnoho dalších produktů doporučuji Chytrematerialy.cz , kde můžete využít prehledného e-shopu.